مدل پلاستیک کامل

بر طبق مدل پلاستیک کامل، شکل و اندازه سطح تسلیم در خلال تغییر فرم پلاستیک ثابت مانده و تغییر نمی کند.

رفتار ماده پلاستیک کامل به گونه ای است که نمی توان نمو کرنش پلاستیک را کاملاً از روی تنش تعیین نمود.

مدل سخت شوندگی مرکب

یک مدل سخت شوندگی مرکب در واقع ترکیبی از دو مدل ایزوتروپیک و سینماتیک می باشد که در ان ترکیبی از انبساط و انتقال سطح تسلیم لحاظ شده است.

در صورت اطلاع از چگونگی تغییرات سطح تسلیم در منطقه ی پلاستیک، می توان با استفاده از مدل سخت شوندگی مرکب مناسب، نتایج دقیق تری را بدست اورد.

تشخیص اسیب در سازه ها

به طور کلی تشخیص اسیب سازه ای به دو نوع تشخیص محلی و کلی تقسیم می شود.

تشخیص محلی‬ ‫به ازمایش های غیر مخرب از جمله Ultrasonic NDT اشاره دارد.

که در این نوع تنها از اطلاعات سازه اسیب دیده استفاده می شود و بی نیاز از مدل تئوری و اطلاعات سازه بدون اسیب است.

تشخیص اسیب در سازه‌ها

همانطور که در مطلب تشخیص اسیب در سازه‌ها‌‌ گفته شد، روش های مختلفی برای تشخیص اسیب در سازه وجود دارد که در این مطلب به طور مختصر شرح داده می شود.

پلاستیسیته

یک ماده الاستوپلاستیک، تا حد تنش معینی، رفتار الاستیک داشته و پس از ان رفتاری مرکب از الاستیک و پلاستیک را نشان خواهد داد.

پلاستیسیته به مسیر (سابقه) بارگاری بستگی داشته و به وسیله ی یک کرنش دائمی برگشت ناپذیر که مستقل از زمان می باشد، مشخص می شود.

ماده الاستیک ایده‌ال

یک ماده در صورتی دارای رفتار الاستیک ایده‌ال می باشد که قطعه ساخته شده از این ماده، پس از باربرداری به وضعیت اولیه خود بازگردد.

همچنین باید بین حالت تنش و حالت کرنش، رابطه یک به یک برقرار باشد، بعبارت دیگر مقادیر تنش در هر لحظه مستقل از تاریخچه بارگذاری (Loading History) باشد.

کار سختی یا کرنش سختی

معیار (قانون) کار سختی، چگونگی تغییرات تابع تسلیم ماده در خلال تغییر فرم پلاستیک (پس از تسلیم اولیه) را تعیین می کند.

چندین مدل برای بیان چگونگی این تغییرات ارائه شده است. که به مدلهای رفتار ماده معروف می باشند.

تابع وزن روش بدون المانروش المان محدود از روشهای محاسباتی موفقی است که در طی قرن گذشته به خوبی توسعه داده شده ولی این روش نیز محدودیتهایی دارد .

به عنوان مثال هنگامی که مسایل با تغییر شکلهای بزرگ را مدل سازی میکنیم المانها ممکن است بسیار بد فرم شود که خطای زیادی در محاسبات ایجاد میکند .

جداسازی پایهطراحی لرزه ای در زمان طراحی ساختمانها همیشه یکی از مسائل اولیه و اصلی به شمار میرود .

در واقع ، این مسئله یکی از کیفیتهای حاکم در طراحی کلی به حساب میاید .

یک سیستم جداسازی لرزه ای میتواند انرژی لرزه ای را که به طور مستقیم بر ساختمان اعمال میشود، کاهش دهد .

ایده اولیه اتصال مواد بوسیله حرارت مقاومت الکتریکی به پروفسور [Thomson 1886] نسبت داده شده است . او ابتدا تصور می کرد که این روش جوشکاری بعنوان یک تکنیک برای اتصال طولهایی از سیم مسی است ، اما بزودی متوجه شد که این روش کاربردهای فراوانی دارد . امروزه جوشکاری نقطه ای مقاومتی در صنعت خودروسازی ، هواپیما سازی ، سازه های ساختمانی و ... کاربردهای فراوانی دارد .

یک فرایند جوشکاری نقطه ای مقاومتی (RWS) یک مسئله کوپله مکانیکی حرارتی الکتریکی می باشد . فرایند جوشکاری شامل چهار مرحله متمایز فشار اوردن الکترود(Electrode squeeze) ، جوشکاری (Weld) ، نگاه داشتن (Hold) ، رها کردن (Release) می باشد .

خشک‌کردن انجمادی (Freeze-drying) یا تصعیدی به طور خلاصه فرایندی است که در طی ان ماده‌ای را منجمد می‌کنند و سپس با کاهش فشار سامانه، اب منجمد درون ماده مورد نظر را به طور مستقیم به بخار تبدیل می‌کنند(تصعید). از این فرایند برای افزایش مدت نگه‌داری مواد غذایی و دارویی و هم‌چنین اسان کردن حمل و نقل ان‌ها بهره می‌برند.

‫اخیراً مواد فوق سبک با سفتی زیاد و استحکام بالا مورد توجه قرار گرفته اند. استفاده از مواد جدید برای وسایل‬ ‫نقلیه، وزن سازه و مصرف انرژی را کاهش میدهد. با این کار کیفیت محصولات در صنایع اتومبیل سازی، کشتی‬ ‫سازی، هوافضا و هواپیمایی به طرز چشمگیری بهبود مییابد.

در میان مواد فوق سبک گوناگون، در دهی‬ ‫گذشته ماده خرپایی بدلیل نسبت سفتی به وزن و استحکام به وزنِ بالا بسیار مورد توجه بوده است و به تدریج‬ ‫به عنوان عاملی برای پیشرفت سریع در روشهای ساخت بکار رفته است. برای مثال انتظار میرود ماده‬ ‫خرپایی مقاوم در برابر انبساط (کشش) حدود ۱۰ برابر سفتتر و حدود 3 برابر قویتر از اسفنج مقاوم در برابر‬ ‫خمش باشد.

الیاژهای حافظه دار

الیاژهای حافظه دار الیاژهای منحصر بفردی هستند که می توانند تغییر شکل های بزرگی دهند ولی دوباره در اثر گرم شدن (خاصیت حافظه شکلی) و یا برداشتن بار (خاصیت سوپر الاستیسیته) به حالت اولیه خود باز گردند. اگرچه این الیاژها برای اولین بار در اواخر دهه 1960 میلادی کشف شدند ولی فقط در 20 سال اخیر استفاده کاربردی پیدا کرده اند. هزینه گران و دانش اندک در زمینه مکانیزم رفتار ترمودینامیکی انها و عدم توانایی در پیش بینی رفتار انها از جمله مواردی بودند که باعث می شد استفاده کاربردی از این مواد سرعت کمی داشته باشد.

نانوسیالات

کاربرد وسیع انتقال حرارت در صنایع گوناگون سبب گردیده که افزایش راندمان دستگاههای حرارتی در اولویت طراحان واحد­های صنعتی قرار گیرد.

افرایش راندمان و بهبود عملکرد دستگاههای حرارتی سبب صرفه جویی در مصرف انرژی و نیز کوچک شدن ابعاد دستگاهها  می­گردد.

بسیاری از روشهای افزایش انتقال حرارت، با افزایش سطح انتقال حرارت امکان پذیر می­باشد. این مساله افزایش افت فشار را به دنبال دارد که با توجه به نیاز به پمپ قویتر، هزینه­ های انتقال سیال بیشتر می­شود .

مواد مرکب (Composite Materials)

به سيستم مواد متشكل از دو يا چند فاز در مقياس ماكروسكوپيك ، يك مادة مركب يا كامپوزيت سازه اي گفته مي شود

كه خواص و عملكرد مكانيكي اين مجموعه از مواد بهتر از حالتي است كه هر يك از مواد تشكيل دهندة سيستم به تنهايي مورد استفاده قرار گيرد.

معمولأ يكي از اين فازها ناپيوسته است و سخت تر و قوي تر از فاز ديگر مي باشد .

میرایی ارتعاشات

بالا بردن خواص میرایی یکی از موضوعات اساسی در کاهش ارتعاشات سازه‌ها می‌باشد.

در این نوشته ابتدا به تعریف مفهوم میرایی و مدل های مختلف بیان این خاصیت در سیستم های یک درجه ازادی می‌پردازیم.

به علت گستردگی زیاد این مفهوم در ارتعاشات، مطالعات خود را محدود به کاهش ارتعاشات موجود در صفحات و سازه های فلزی می‌کنیم.

 

آموزش های گام به گام

آموزش انسیس ANSYS به زبان فارسی

سمینار پردازش زبان طبیعی

سمینار پردازش زبان طبیعی
سمینار پردازش زبان طبیعی

ادامه مطلب...

دومین دوره مسابقات برنامه نویسی دانش آموزی امیرکبیر

دومین دوره مسابقات برنامه نویسی دانش آموزی امیرکبیر

ادامه مطلب...

چهارمین کارگاه ارتباطات و نظریه اطلاعات برگزار می شود

چهارمین کارگاه ارتباطات و نظریه اطلاعات
چهارمین کارگاه ارتباطات و نظریه اطلاعات

ادامه مطلب...

سمینار خانه های هوشمند برای دوران پیری

سمینار خانه های هوشمند برای دوران پیری

ادامه مطلب...